ŽIVOT JE SLADKÝ, A TO I BEZ CUKRU!

Nutriční špecialisti, dermatológovia a doktori vyhlásili vojnu cukru už dávno. Má veľa kalórií a málo úžitku. Vo veľkej miere škodí pleti aj metabolizmu, v dlhodobej perspektíve navyše zvyšuje pravdepodobnosť nadváhy i chronických chorôb. Ako sa mu ale vyhnúť, keď je doslova všade?

Je jasné, že v ideálnom svete by sme každý deň cvičili, meditovali a nekonzumovali vôbec nič nezdravé. Ale ruku na srdce, kto nemá svoje slabosti? Keď prechádzate okolo svojej obľúbenej pekárne, kde tak nádherne vonia čerstvé kysnuté koláčiky, ide zdravý rozum bokom. Niet divu. National Institutes of Health totiž zistil, že cukor je návykovejší ako kokaín. Navyše sa v dnešnej dobe stretávame s celým radom skrytých cukrov, ktoré sa často nachádzajú napríklad v jogurtoch, rastlinných produktoch, ovsených vločkách alebo ovocných šťavách. Práve tieto potraviny pritom doktori ešte pred desiatimi rokmi odporúčali konzumovať denne ako vitamínový boost.

Malá lekcia chémie
Je to vlastne celkom jednoduché. Medzi jednoduché cukry patrí glukóza (hroznový alebo aj krvný cukor) a fruktóza (obsiahnutý v ovocí). Naopak zložitými cukrami označujeme sacharózu (trstinový alebo biely cukor), laktózu (mliečny cukor) a škrob. Telo štiepi tieto sacharidy na glukózu, ktorú organizmus potrebuje nielen ako zdroj energie, ale aj pre správne fungovanie mozgu, centrálneho nervového systému a červených krviniek. Je tak podstatná pre zdravé fungovanie tela.

Prirodzené verzus pridané cukry
Pre jednoduchšie pochopenie toho, čo telo v skutočnosti potrebuje, rozdelila American Heart Association (AHA) cukry na „prirodzené“ a „pridané“. Prirodzene sa vyskytujúce cukry nájdeme v ovocí (fruktóza) a mlieku (laktóza). Medzi tie pridané patria akékoľvek cukry alebo kalorické sladidlá, ktoré sa pridávajú do potravín alebo nápojov počas ich spracovania – je to napríklad sirup vo vašom obľúbenom vanilkovom latte alebo ovocnej príchuti v jogurte. Pridané cukry a sladidlá môžu zahŕňať ako prírodné cukry, tak aj ďalšie kalorické dochucovadlá, ktoré sú chemicky vyrábané (napríklad kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy). Tie sa okrem zvýraznenia chuti a textúry používajú aj na predĺženie trvanlivosti niektorých produktov. A práve tie spadajú do kategórie skrytých cukrov, ktoré nevedomky konzumujeme v šalátových zálievkach, pečive alebo mliečnych výrobkoch.

Další články autora