VŠEMOCNÝ PLANK: CVIČÍTE HO SPRÁVNE? A AKÉ SÚ JEHO BENEFITY?

Je vyčerpávajúce a veľmi efektívna. Dalo by sa povedať, že tento cvik je svätým grálom fitness, vďaka ktorému preveríte silu celého tela, avšak musíte ho cvičiť naozaj správne. Poďte s nami napraviť všetky chyby pri planku, ktoré ste sa možno časom naučili a objaviť aj jeho nečakané benefity.

Už staroveké indické spisy spomínajú, že je potrebné učiť sa koordinovať pohyby nášho organizmu a vykonávať ich správne. Len tak vraj môžeme prepojiť telo s mysľou a naše bytie sa zladí s vesmírom. V rovnakú harmóniu verili aj Gréci a nazývali ho kalokagathiou. A tak, ako stále rastú pandemické čísla a hrozí, že opäť prídeme o značnú časť nášho pohybu, je isté, že sa o našu psychickú aj fyzickú stránku musíme začať viac starať aj my v modernom veku. Plank je na toto rozhodnutie ideálny. Dokáže budovať ako silu, tak aj stabilitu tela a zvládnete ho prakticky kdekoľvek. Je to ľahké, ale viete ho cvičiť správne, aby mal čo najväčší efekt? Zatiaľ čo už len názov tohto cviku je celkom vypovedajúci sám o sebe, doska má mnoho variantov. Naučíte sa ich vo videu nižšie:

Cvičenie nemusí byť pre každého zábavou a dokonca aj 10 minút denne sa mnohým pri sedavom spôsobe života môže zdať ako nedosiahnuteľný cieľ a už len pri myšlienke na pohyb navyše sa im orosí čelo… Ak sa radíte medzi introvertmi či ste po všetkých lockdownoch vyložene out of shape a skupinové cvičenia či pobyt vo fitku sa vám zdajú desivé, potom je pre vás „doska“ ideálnou voľbou. Zo začiatku stačí minútka denne a zapojíte všetky svaly. A možno vás začne baviť aj možnosť prekovávať seba samého a pridáte napríklad aj stretching… Neznie to ako super motivácia?

Smiling young afro american sportswoman training at home, making sport exercise, standing in plank pose on yoga mat against blurred copy space background

Doska zlepšuje vaše biomotorické schopnosti ako sú vytrvalosť, rýchlosť, rovnováha či flexibilita a keďže cvičíte s vlastnou váhou nie je potrebné ďalšie vybavenie. Je to cvik vhodný pre všetky vekové kategórie, a predovšetkým pre tých, ktorí chcú posilniť stred tela.

Aké sú benefity planku?

  1. Zdravé držanie tela
  2. Rovnováha a koordinácia
  3. Lepšia lexibilita
  4. Rýchlejší metabolizmus
  5. Psychická pohoda
  6. Úľava od bolestí chrbta
Previous article
Next article

Další články autora