Mikróby v kúpeľni

Kúpeľňa je v každom dome najdôležitejším miestom. Aj keď sa v tejto miestnosti príliš dlho nezdržujeme vykonávame tu očistu tela. Z toho dôvodu si väčšina ľudí myslí, že samotná kúpeľňa je čistá miestnosť, ktorá si špeciálnu údržbu nevyžaduje. A to je chyba.

Vlhkosť

V kúpeľni sa sprchujeme, kúpeme, používame toaletu (ak ju nemáte osobitne), periete,… Všetky tieto činnosti prispievajú k zvýšeniu vlhkosti v miestnosti. Dbajte preto na dobré vetranie. Ak nemáte v kúpeľni okno určite si zaobstarajte vetrák. V opačnom prípade sa v kúpeľni vytvárajú ideálne podmienky pre vznik plesní, ktoré nie len že sú neestetické ale môžu nepriaznivo vplývať na vaše zdravie.

Sprchové závesy

Sprchové závesy sú ako magnet na plesne a huby. Z toho dôvodu by ste mali sprchu po použití vždy poriadne vysušiť a zbaviť nadmernej vlhkosti. Sprchový záves je potrebné aj umyť, aspoň občas. Z hygienickejšieho hľadiska sú sprchové kúty oveľa bezpečnejšie. Na nich sa pleseň neusadzuje.

Ak máte murovaný sprchový kút nemusíte kút kupovať. Ale aj tu si dávajte pozor na mikróby, ktoré sa môžu usádzať medzi kachličkami. Nezabúdajte ich pravidelne dezinfikovať a na koniec poriadne opláchnuť. Miesto sprchového závesu si dajte radšej sprchové dvere, ktoré v súčasnosti nájdete na trhu v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Jednoduchšie sa čistia a baktérie, huby a plesne sa na nich neusádzajú. Nezabúdajte ale po použití sprchy nechať dvere otvorené, znížite tak rýchlejšie vlhkosť v sprche.

Sprchová hlavica

Ak dúfate, že sa sprchovaním zbavíte všetkých nečistôt na tele môžete sa aj celkom mýliť. Sprchová hlavica je ideálnym miestom pre množenie baktérií, húb a ďalších mikroorganizmov. Skôr ako sa začnete sprchovať nechajte tryskami prúdiť chvíľu horúco vodu (minimálne 60°C). Dobrý nápad je aj sprchovú hlavicu pravidelne čistiť alebo vymieňať za novú.

Uteráky, špongie

Mokré alebo vlhké uteráky a aj špongie vytvárajú ideálne podmienky pre množenie mikróbov. Ak použijete uterák len na utretie mokrých rúk nechajte ho vždy rozprestretý, aby sa presušil a pravidelne ich perte pri teplote vyššej ako 60°C. Špongie pravidelne vymieňajte. Nečistoty a mikróby sa v nich držia rovnako ako v špongiách, ktoré používate v kuchyni.

Další články autora