PREČO BEZ VÍNA NEMÔŽEME ŽIŤ, AJ KEĎ NÁM VLASTNE NECHUTNÉ?

Hoci platí pravidlo všetkého s mierou, nemusí to byť v prípade alkoholu tak úplne pravda. Drahší alkohol nie je lepší a bourbon v čaji vám spokojnejší spánok nezaistí. Akým alkoholovým mýtom veríme zbytočne? A ktoré tvrdenia sú naopak pravdivé?

Pravdou je, že s alkoholom sa stretnete takmer všade. Len ťažko sa mu teda vyhnete. Či už ide o prípitky na oslavách, welcome drinky na prezentáciách či pracovno-spoločenské večere, všade má ako „sociálny lubrikant” svoje miesto. Na mýty a pravdy o jeho prospešnosti a vplyve na naše zdravie sa dnes pozrieme trochu podrobnejšie…

Alkohol škodí aj v malej miere – pravda
Túto frázu ste najskôr mnohokrát počuli od lekárov a iných špecialistov. Celosvetovo zomiera kvôli nadmernej konzumácii alkoholu viac ako 3 milióny ľudí ročne. Ide pritom ako o otravu alkoholom, tak aj o dlhodobé ochorenia s ním spojené – cukrovka, mŕtvica, ochorenie srdca, pečene alebo ciev. Ženám, ktoré konzumujú aj malé množstvo alkoholu denne, hrozí zvýšené riziko rakoviny prsníka. Podľa výskumu iba jeden pohár vína alebo malé pivo denne zvyšuje túto pravdepodobnosť u žien pred menopauzou o 5 %, u žien po menopauze dokonca o 9 %.

Drahšie destiláty sú lepšie – mýtus
Drahšie alkohol často obsahuje prírodné prísady namiesto syntetických. Jeho výrobcovia taktiež zodpovednejšie pristupujú k procesu destilácie a zrenia, čo zvyšuje cenu daných výrobkov. A hoci je pravda, že niektoré druhy alkoholu obsahujú zdraviu prospešné látky, nič si nenaklamajte. Áno, červené víno v má v sebe resveratrol (prírodný antioxidant) av pive zase nájdete aminokyseliny a peptidy. Tieto látky však nie sú schopné neutralizovať účinky etylalkoholu, ktorý je pre vaše telo toxický.

Alkohol nám v skutočnosti nechutí – pravda
Pamätáte si, ako vám po prvýkrát chutil alkohol? Ruku na srdce, určite nemal na vaše chuťové bunky rovnaký efekt, ako napríklad bezinková šťava. Práve tento prvý inštinkt o alkohole vypovedá svoje – už zo začiatku ho telo odmieta. Časom si naňho však zvykne. Hoci nám alkohol na prvú dobrú vyložene nechutí, učíme sa v ňom rozoznávať rôzne príchute a vône. A obľubou ho tiež pijeme pre príjemný pocit, ktorý nás rozohrieva a uvoľňuje.

Pôsobí úplne rovnako na mužov aj ženy – mýtus
Muži a ženy nebudú na alkohol nikdy reagovať rovnako. A to ani v prípade, že by mali rovnakú telesnú stavbu. Pokiaľ muž a žena vypijú rovnaké množstvo identického druhu alkoholu, bude obsah alkoholu v krvi vyšší u ženy. Je to dané predovšetkým tým, že ženy majú vo svojom tele väčšie percento tuku a menšie množstvo vody ako muži (aj keď môžu obaja vážiť rovnako). Ženám navyše oveľa rýchlejšie hrozí alkoholizmus – ich pečeň je objemovo menšia, a tiež neodbúravajú alkohol tak dobre, ako pečeň mužská.

Další články autora