CYKLISTIKA JE V MÓDE. ČO BY STE MALI VEDIEŤ, AKO ZAČNETE?

Počas pandémie sa z rotopedu stal hit sociálnych sietí. Potom mu imidž poškodil Sex v meste, ale jazda na bicykli napriek tomu zostáva skvelým spôsobom, ako si zlepšiť kondíciu, spevniť telo aj vyčistiť hlavu.

Dizajnové rotopedy sa počas najväčších lockdownov stali celosvetovým hitom av pohodlí domova zrazu na bicykli šliapali napríklad aj Miley Cyrus alebo Ellen Degeneres. Predaje rástli raketovo hore až do chvíle, keď si jeden zo strojov zahral nie úplne vďačnú rolu v pokračovaní Sexu v meste.

Ani tak na nich ale režiséri nezanevreli. Jeden z ďalších moderných strojov sa čoskoro objavil aj v ďalšom super slávnom seriáli – Emily in Paris. Hoci sa tu najprv Luc správne po francúzsku podivuje, prečo by si niekto kupoval domov toto, keď môže ísť jazdiť von, nakoniec domáca cyklistika prepadla aj Sylvie, Francúzka zo všetkých najfrancúzštejší.

Prečo začať?
Či už ste tím Sylvie a zaobstarali ste si domov rotopéd, prípadne sa na to chystáte, alebo ste tím Luc a radšej sa pôjdete prejsť von, mali by ste vedieť, v čom je vlastne cyklistika alebo spinning tak prospešná. Napríklad spomaľuje starnutie. Pomáha s chudnutím – zvlášť pokiaľ ide o spinning podľa inštruktora, ktorý hodinovú lekciu zostaví tak, aby začínala rozohriatím, záťaž sa stupňovala a na konci sa vrátila k pokojnejšiemu tempu.

Lekcia spinningu, alebo ak chcete indoor cyclingu, precvičia svaly celého tela. Jazda na klasickom bicykli síce zapája najmä dolné končatiny, ale počas nej väčšinu času sedíte v sedle. Pri spinningu ste veľmi často v stoji na nohách. Pri niektorých cvikoch musíte udržiavať balans, čím zapájate aj stred tela. Skúsený lektor potom dokáže zapojiť aj ruky.

Cyklistiku navyše môže robiť každý – na rozdiel napríklad od behu nezaťažuje kolenné kĺby, naopak na ne má pozitívny efekt. Spevňuje totiž presne tie svaly, ktoré vaše kolená „držia“. Jazda na bicykli má tiež blahodarný vplyv na psychiku, a to ešte väčšiu než napríklad tenis alebo plávanie. Tu má výhodu vonkajšia cyklistika, pri ktorej na vás okrem vyplavených endorfínov pôsobia aj krásy krajiny, ktorú míňate.

Další články autora