AKO JE TO DOOPRAVDY S MLIEKOM: ŠKODI ALEBO PROSPIEVA?

Od detstva sme počúvali, že mlieko je zdravé. Lekári odporúčali deťom jeden pohár mlieka denne na správny vývoj kostí, dospelým potom na lepšie spanie. Dnes však počúvame opak, ba dokonca aj to, že mlieko môže mať na naše telo negatívne účinky. Čo je na tom v skutočnosti pravdy?

Každý reagujeme na určité potraviny inak. To je tiež dôvod, prečo vedci neboli schopní dôjsť k jednoznačným záverom, ktoré by platili pre každého z nás rovnako. Moderné výskumy našich stravovacích návykov sú zároveň relatívne novou záležitosťou. Diét existuje viac než dosť, navyše sa veľmi často rapídne mení v rámci iba niekoľkých dekád, čo znemožňuje dopátrať sa dlhodobého efektu určitých potravín. Rovnako sa mení aj náš zažívací trakt – a teda aj miera tolerancie na rôzne látky. Hoci je mlieko potravina, ktorú ľudstvo konzumovalo už pred niekoľkými tisíckami rokov, nie je pre každého. Premýšľate nad tým, že by ste skúsili vyradiť mlieko a mliečne produkty zo svojho jedálnička? Prečo nie? Isté výhody to so sebou nesporne nesie.

Zlepší sa vám trávenie
Približne 65 % svetovej populácie trpí intoleranciou laktózy, gastrointestinálnym ochorením, pri ktorom telo nedokáže ľahko tráviť typ prírodného cukru obsiahnutého v mliečnych výrobkoch. Dôvod je jednoduchý, väčšina ľudí totiž v dospelosti prestane produkovať enzým potrebný na trávenie mliečnych výrobkov. Nie je to pritom žiadna náhoda. Zdá sa, že táto vlastnosť je súčasťou prirodzeného obranného systému nášho tela: podľa štúdie z roku 2014 majú ľudia s intoleranciou laktózy nižšie riziko ochorie na rakovinu pľúc, prsníka a vaječníkov. Mnoho ľudí však pije mlieko aj vtedy, keď cíti isté zažívacie problémy. Problém môže byť ešte výraznejší u tých, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva (IBS). Pokiaľ teda máte radi mlieko, ale je vám po ňom ťažko, skúste prejsť na bezlaktózovú náhradu.

Zbavíte sa akné
Niektorí vedci sa domnievajú, že mliečne výrobky v kombinácii s vysokým obsahom rafinovaných cukrov v strave narušujú hladinu inzulínu v tele, čím robia pleť náchylnejšou k akné. Nie všetky mliečne výrobky však majú na akné rovnaký vplyv – niektoré štúdie uviedli, že najčastejším spúšťačom je odstredené mlieko. Pokiaľ máte problematickú pleť, skúste aspoň na mesiac vynechať mlieko a syr. Mnoho dermatológov odporúča bezlaktózovú diétu ako prvý krok pri riešení kožných ochorení. Kravské mlieko a mliečne výrobky totiž obsahujú kazeín, ktorý zvyšuje hladinu hormónov a produkciu kožného mazu (ktorý má za následok vznik akné). Ak však chcete nahradiť mlieko rastlinnými nápojmi, nezabúdajte, že mnohé z nich obsahujú skryté cukry, ktoré majú taktiež negatívny vplyv na vašu pleť.

Další články autora