PRÍBEH PERIAL: PO STOPÁCH TAJOMNÝCH KLENOTOV Z HLUBÍN MORÍ A GRÉK

Ich zrodenie začína obyčajným zrnkom piesku. Napriek tomu sú za perly ľudia ochotní minúť neobyčajne vysoké sumy. Krása a lesk totiž nie je to jediné, čo na nich ľudstvo fascinuje. Už niekoľko tisíc rokov patrí medzi symboly bohatstva a vplyvu. A veľmi výnosné investície.

Slzy bohov
Rovnako pútavé ako ich vzhľad, sú aj príbehy, ktorými sú opradené. Napríklad v Indii sa predpokladalo, že perly vznikli z kropajú rannej rosy, ktorá spadla na zem a zachytila ​​ju mušle. Delo sa tak ale iba pri mesiaci v splne. Čínske báje zase rozprávajú o drakovi, ktorý zniesol kropaje vlahy do mora, a tie sa neskôr premenili na klenot. Perzské povesti perly vykresľujú ako slzy bohov. Jediné, čo je nemenné naprieč svetom i tisícročiami, je ich symbolika. Odpradávna sú určené len vyvoleným.

V hlavnej úlohe šperky! Ktoré vyniesla Audrey v Raňajkách u Tiffanyho?

Perly v priebehu storočí
Napríklad v 1. storočí pred naším letopočtom sám Julius Caesar schválil zákon, ktorý stanovil, že perly smú nosiť len vládcovia. Ich cena bola nesmierna, jediná perla mala vtedy hodnotu zhruba pätnástich krajín. Využila to aj sama Kleopatra, ktorá uzavrela stávku s Marcom Antoniom, že pripraví tak veľkolepú hostinu, že do nej zahrnie bohatstvo celej krajiny. Marcus Antonius po jedle vyhlásil, že hostina bola skutočne veľkolepá, ale nepredčila iné, na ktorých sa zúčastnil. Kleopatra potom zložila z ucha perlovú náušnicu, rozdrvila ju a rozpustila v čaši s octom. Pohár vypila a Marcus Antonius nemal inú možnosť ako priznať, že stávku vyhrala.

Punc jedinečnosti
Ani v stredoveku záujem o perly nijako neklesol. V období baroka vznikol napríklad tajomstvom opradený obraz Dievča s perlou, kde je klenot umiestnený priamo v ohnisku pozornosti. Obraz maliara Jana Vermeera je známy tiež ako Mona Lisa severu a patrí k najcennejším dielam holandského umenia. Najväčší boom potom perly zažili okolo 16. storočia, keď dopyt po šperkoch z nich tak eskaloval, že sa pre toto obdobie vžil pojem Pearl Age. Punc jedinečnosti podporoval aj fakt, že až do začiatku 20. storočia bolo možné perly zbierať iba na dne morí a riek. Vzhľadom na to len mizivé percento spĺňalo kritériá na bezchybný tvar, veľkosť, lesk a symetriu. Z jednej tony ustríc bolo použiteľných zhruba päť perál.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram