PLAČIACA SELFIA: VOLANIE PO POZORNOSTI ALEBO DETABUIZÁCIA DEPRESÍ?

Selfies, na ktorých ľudia plačú, na každého z nás čas od času vyskočia z našich feedov, v poslednej dobe čoraz častejšie. Zdieľa ich celebrity, ale aj bežní užívatelia Instagramu. Je v poriadku šíriť negatívne emócie na sociálnych sieťach? Alebo ide len o potrebu pozornosti?

Trendy na sociálnych sieťach sa nedajú zastaviť. Vznikajú a zase zanikajú nepredvídateľným spôsobom. Momentálne môžeme sledovať všeobecnú snahu o návrat k prirodzenosti, ktorej iniciátorom je Gen Z. Reakcia na dokonale skurátorované profily, ktorými sa Instagram stále hemží, je viditeľná najmä na TikToku – platforme, kde vládne najmladšia generácia. Instagram je naproti tomu revírom mileniálov, tí na ňom prežili svoje dvadsiate roky a svoj tunajší kurátorovaný obsah starostlivo budovali.

Trend autentickosti sa v poslednom roku pomaly ale iste vkradol aj na Instagram, ktorý tak postupne ovládli momentky, rozmazané a rozostrené zábery nášho každodenného života. Ako finálna, a asi úplne prirodzená, revolta proti precízne poskladanému feedu je plačúca selfie. Tento fenomén sa stále častejšie objavuje nielen na profiloch celebrít, napr. pravidelné plačúce selfies nájdeme u topmodelky Pauliny Pořízkovej, ale iste ste na takú selfie narazili aj u vašich známych. Má zdieľanie negatívnych emócií na sociálnych sieťach vôbec nejaké benefity alebo to je iba vynucovanie si pozornosti? Je ich nezdieľanie zlé?

Další články autora