Spôsobuje niečo vo vašom jedálničku hnačku?

S pribúdajúcim vekom sa náš tráviaci systém môže stať citlivejším na určité druhy potravín a spôsoby ich prípravy. Kedysi ste možno zvládli aj tie najostrejšie jedlá bez toho, aby ste sa zapotili, ale teraz vám to veľmi ostré kuracie karí spôsobuje tráviace ťažkosti známe ako hnačka.

Niekedy sa hnačka objaví v dôsledku iného ochorenia alebo ako vedľajší účinok liekov. Často je však príčinou strava. Predtým, ako začnete užívať Imodium zistite, čo môže hnačku skutočne spôsobovať.

Spúšťače hnačky

Nasledujúce faktory môžu spôsobiť riedku stolicu alebo ju zhoršiť.

Cukor

Cukry stimulujú črevá k vylučovaniu vody a elektrolytov, ktoré uvoľňujú stolicu. Ak je vo vašej strave príliš veľa cukru, môže sa u vás objaviť hnačka. Jedným z najväčších vinníkov je fruktóza, ktorá sa prirodzene nachádza v ovocí alebo sa pridáva do potravín a nápojov, napríklad do jablkového pyré, sladkej sódy a džúsu. Mnohí ľudia, ktorí denne prijmú viac ako 40 až 80 gramov fruktózy, dostanú hnačku.

Mliečne výrobky

Tie obsahujú laktózu, ktorú niektorí ľudia ťažko trávia. Pozor na syry, mlieko a zmrzlinu, okrem mnohých iných výrobkov.

Lepok

Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni, raži, pive a dokonca aj v šalátových dresingoch. Ľudia, ktorí sú citliví na lepok, môžu mať problémy s jeho trávením a v dôsledku toho dostávajú hnačku. U ľudí s celiakiou požitie lepku vyvoláva v tele útok na sliznicu tenkého čreva, čo môže spôsobiť vážne poškodenie.

Vyprážané alebo mastné jedlá

Niektorí ľudia majú problémy s trávením mastných alebo vyprážaných jedál. Keď sa mastné potraviny nevstrebávajú normálne, dostávajú sa do hrubého čreva, kde sa rozkladajú na mastné kyseliny, čo spôsobuje vylučovanie tekutiny z hrubého čreva.

Kofeín

Kofeín zrýchľuje tráviaci systém. Nachádza sa v káve, čaji, čokoláde, mnohých limonádach a potravinách s príchuťou kávy alebo čokolády.

Identifikujte potraviny a nápoje, ktoré zrejme spúšťajú hnačku. Vedenie potravinového denníka je skvelý začiatok, rovnako ako návšteva lekára, aby sa uistil, že za vaše príznaky nie je zodpovedné niečo iné.

Imodium 20 tvrdých kapsúl

Další články autora