ŽENY PRE UKRAJINU

Osobnosti z rôznych odborov spojila jedna myšlienka: obetiam vojny treba pomôcť. Tu a teraz. Každá to pojala po svojom, podľa toho, čo vedia najlepšie. S ELLE svoje príbehy zdieľali preto, aby inšpirovali aj nás ostatných.

To ráno ma zobudil priateľ so slovami: „Putin napadol Ukrajinu.“ Bol to šok. Jediné, čo som v tej chvíli vedela, bolo, že doterajší život nás všetkých skončil. Som pokrvne spätá s Ruskom aj Ukrajinou a je pre mňa nesmierne ťažké, že v mojej rodine sú ľudia zasiahnutí vojnou aj tí, ktorí sú v očiach sveta agresormi, hoci roky zastávajú demokratické názory a vyjadrujú sa proti režimu. S každým dňom som si viac uvedomovala, že už nemôžem mlčať, hoci za obyčajné nazvanie vojny vojnou hrozí ľuďom 15 rokov, teda aj moja cesta do Ruska bude uzavretá. Jediné, čo som brala do úvahy, bolo, aký vplyv môžu mať moje slová na rodinu. Všetko som preto prebrala s blízkymi, ktorí súhlasili. Tým, že som vystúpila na Českých levoch na podporu Ukrajincov i Rusov, ktorí sú proti vojne, nezmizol strach ani bolesť, ale na chvíľu sa k nim pripojila úľava. Verím, že ako národ, ktorý prejavil empatiu k Ukrajincom, ju dokážeme prejaviť aj k Rusom, ktorí utekajú pred diktátorom.

Elizaveta Maximová, herečka

O napadnutí Ukrajiny som sa dozvedela pri dojčení nad ránom (mám tri drobčeky, tak toho spánku veľa nie je) zo sociálnych sietí. Moje pocity boli veľmi silné, pretože som sama bola to malé dieťa, ktoré mamička spolu so sestrou odviedla z vojny. Vtedy sme odišli zo Sarajeva, otec-chirurg tam zostal a ďalší rok a pol sme sa nevideli… Tým bola moja reakcia umocnená. Schmatla ma potreba byť proaktívna. Vzhľadom na to, že mám zdravotne vzdelávaciu organizáciu Sifty, usúdila som, že hoci má človek potrebu robiť aj nemožné, najlepšie je zamerať sa na to, v čom sme dobrí, a podporiť druhých v tom, čo robia najlepšie zase oni. Preto išli financie hlavne na Človeka v núdzi. Máme s nimi aj osobnú skúsenosť z tej „našej” vojny a vieme, ako kvalitnú pomoc na miestach konfliktu poskytujú. My sme začali triediť základné informácie o zdravotníctve u nás a prekladať ich ako do ukrajinčiny, tak do ruštiny. Je to niečo, čo robíme štandardne v slovenčine, a hoci sme práve mali rozbehnutú kampaň ku knihe #Príbehy o rakovine, stopli sme ju a zamerali sa výhradne na Ukrajinu. Hneď sa nám ozvali dobrovoľníci z Červeného kríža a začali naše letáčiky tlačiť a rozdávať na miestach, kde pomáhajú. Občas nám napíšu aj z iných organizácií, že by radi naše info zdieľali. Preto som začala dávať všetky letáčiky aj na web na nahliadnutie aj na disk voľne na stiahnutie.

Osudné ráno sa môj muž pozrel na mobil a povedal len: „V Ukrajine začala vojna.“ (Ako Ukrajinec zásadne nepoužíva „na Ukrajine“.) Začala som plakať do vankúša. Modlila som sa k Bohu, nech krajinu zachráni. Nech zastaví Putina, a je celkom jedno ako. Okamžite ma začali sužovať obavy o rodinu a blízkych, ktorých tam mám. Myslela som len na to, nech sa čo najskôr dostanú do bezpečia. Všetko šlo bokom, práca, koníčky, jedlo, povinnosti. Instagram som začala používať len ako nástroj na zdieľanie aktualít o vojne. Nevedela som, či to bude moje sledujúce zaujímať, ale brala som to ako povinnosť. Okrem manželovej rodiny sme ubytovali ďalších 90 ľudí. Zariaďovali sme bývanie, rozdávali teplé jedlo a triedili sme humanitárne dary od láskavých ľudí. Keď bolo postarané o mamičky s deťmi, sústredili sme sa na vojenskú zbierku, už sme na mojom IG @vanessapaskevyc spustili pre ukrajinskú armádu. Kamaráti z teritoriálnej obrany nám dávajú vedieť, čo konkrétne vojaci potrebujú, a my vďaka zbierke môžeme veci nakúpiť a poslať ich na miesto. Doteraz žasneme v slzách nad solidaritou z českej strany. Ďakujeme Bohu za dobré srdce tunajších ľudí i za statočné srdcia Ukrajincov, ktorí bojujú za svoju zem.

smiling Ukrainian girl with blue and yellow flags painted on her cheeks. patriotism concept, flag day and independence day of Ukraine. sports and support of fans.

Ďalšie príbehy žien, ktoré sa rozhodli pomôcť Ukrajine, nájdete v tlačenom vydaní májovej ELLE. Svoj výtlačok si môžete objednať až do svojej schránky za špeciálnu cenu a poštovným zadarmo na tomto odkaze.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram