Poďte s nami pri príležitosti Dňa Zeme vyskúšať novú výzvu – skúsme byť spoločne ohľaduplnejší k životnému prostrediu. Verte, alebo nie, ale aj v meste to ide pomerne ľahko. Ako na to poradí odborník na udržateľnosť, dekan Fakulty technológie ochrany prostredia VŠCHT a zakladateľ LCA Studia Vladimír Kočí.
Priemerná teplota našej planéty z roka na rok stúpa, ľadovce tají rekordnou rýchlosťou, flóra chradne a živočíšne druhy vymierajú. To sú fakty, ktoré všetci bohužiaľ dobre poznáme, ale nielen kvôli nim by sme sa mali snažiť vážiť svoju každodennú činnosť. „Kultúrne je správať sa k životnému prostrediu ohľaduplne ako v osobnom, tak pracovnom živote. Správať sa slušne as rešpektom k ostatným ľuďom považujeme za správne. Rovnakú slušnosť a rešpekt si ale zaslúži aj prostredie okolo nás,“ hovorí Vladimír Kočí. Dalo by sa povedať, že byť ohľaduplný k životnému prostrediu sa stáva akýmsi ukazovateľom slušnosti človeka.
Waste-free
Asi nikto z nás si nepotrpí na hromadenie nepotrebných vecí. Predtým, než ich vyhodíte, sa skúste zamyslieť, či by vám ešte neposlúžili. Zo zaváračky od uhoriek môžete zmyť etiketu a znovu ju naplniť napríklad domácou granolou. Ideálne je však nevytvárať žiadny odpad. Mali by sme si klásť otázky, čo všetko nakupujeme. „Keď je zbytočný obsah, je zbytočný aj obal a úplne zbytočné je riešiť jeho odpad,“ podotýka Kočí. Skúste preto čo najviac eliminovať výrobky v obaloch a jednorazových baleniach, prípadne voliť najviac udržateľný variant obalu. Nemať v dnešnej dobe vlastný kelímok na kávu je celkom „hriech“ a bezobalových predajní sa Praha a väčšie české mestá začínajú viac a viac plniť.
Lokálna móda ftw!
Podľa Replastuj.cz sú primárnymi zdrojmi mikroplastov syntetické textílie a opotrebenie pneumatík automobilov. Skúsme sa preto zamyslieť, či naozaj potrebujeme tie nové šaty z fast fashion reťazca, ktoré neboli vyrobené eticky a ešte k tomu sú z umelého materiálu, ktorý je prakticky nerecyklovateľný. „Veci si musíme užívať, nie nimi plytvať. Nie je to o askeze, ale o kultúre,“ poukazuje Kočí. Pri nákupe nového oblečenia vyberajme lokálne a udržateľné značky. V posledných rokoch je oveľa viac šik vintage oblečenia, skúste preto dať šancu nejakému second-handu. Uľavíte nielen životnému prostrediu, ale aj svojej peňaženke a budete sa pýšiť originálnym kúskom.
Energia nad zlato
„Priemerný Čech najviac škodí tým, že používa energetiku,“ vysvetľuje Kočí a odporúča tráviť viac času aktivitami, pri ktorých nie sme na elektrine závislí, neprekurovať v domácnostiach a kanceláriách. Ranné aj večerné beauty rutiny sú pre nás posvätné, možno ale môžeme byť o päť minút kratší čas v sprche a doma neprekurovať, ale obliecť si nejakú štýlovú teplákovú súpravu.
Buďte viac aktívny
Miesto autom alebo autobusom choďte pešo alebo choďte na bicykli. Nielen, že prospejete svojmu zdraviu, ale aj prírode. Cez víkend vyrazte na výlet nie autom, ale vlakom na nejaké nové miesto a celý deň sa prechádzajte prírodou. Načerpáte novú energiu a urobíte niečo pre svoje telo aj prostredie.

Staňte sa flexitariánmi!
Vedeli ste, že od roku 2018 stúpol záujem o vegánske produkty o 54 %? Nemusíte nutne eliminovať všetky živočíšne produkty zo svojho jedálnička, stačí ich obmedziť. Tento životný štýl má dokonca svoj názov, ktorým je „flexitariánstvo.” Ako naňho? Namiesto klasického cappuccina si objednajte kávu s ovseným mliekom, na obed si dajte bezmäsité jedlo a skúste nejaký vegánsky dezert. V piatok večer si vychutnajte víno a syry a cez víkend pri rodinnom obede pokojne českú klasiku. Skúste viac nakupovať lokálne produkty a sezónne ovocie a zeleninu na trhoch. Rastlinná strava je ľahšia, veľmi pestrá a šetrnejšia k životnému prostrediu.